Ramakrishna Mission Vivekananda Vidyamandir, Malda

An Educational Institution for boys affiliated to WBBSE and WBCHSE

Established in 1944

Current Monks,Teachers and Staff

#1
Name Swami Tyagarupananda
Designation Secretary
Post Honorary
Qualification (appointed) Monk
Subject Economics
#2
Name Swami Suratmananda
Designation Headmaster
Post Honorary
Qualification (appointed) M.SC. B.Ed., Monk
Subject Mathematics
#5
Name Swami Saktisthananda
Designation Assistant Teacher
Post Honorary
Qualification (appointed) Monk
Subject Maths, Physics, I. C.
#6
Name Swami Divyapurushananda
Designation Assistant Teacher
Post Honorary
Qualification (appointed) Monk
Subject English, Inidan Culture
#8
Name Saumya Kanti Datta
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B.A.(H), B. Ed.
Subject English
#9
Name Angsuman Chakraberty
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.A. B.Ed.
Subject English
#10
Name Shibendra Nath Jha
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.A. B.Ed.
Subject Bengali
#11
Name Kunaram Murmu
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.A. B.Ed.
Subject History
#12
Name Prasanta Kumar Mandal
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Mathematics
#13
Name Goutam Das
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B.A. B.P.Ed.
Subject Physical Education
#14
Name Subhabrata Modak
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Geography
#15
Name Krishna Roy
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B.A. B.Ed.
Subject Sanskrit
#16
Name Partha Sarathi Ghosh
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Chemistry
#17
Name Prithwiraj Roy
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Physics
#18
Name Suprakash Sarkar
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Biological Sc. (Botany)
#19
Name Anukul Biswas
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Mathematics
#20
Name Avijit Pal
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Physics
#21
Name Chandra Sekhar Das
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Computer Science
#22
Name Suvankar Raha
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B.A. B.Ed.
Subject Geography
#23
Name Bikram Sarkar
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B.A. B.Ed.
Subject English
#24
Name Sudip Bhowmik
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B.Sc. B. Ed.
Subject Pure Science
#25
Name Madhab Chandra Barman
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc. B.Ed.
Subject Biological Sc. (Botany)
#26
Name Animesh Banerjee
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) M.Sc.
Subject Statistics
#50
Name Soumen Sardar
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B. A., B. Ed.
Subject Geography
#53
Name Priyabrata Mondal
Designation Assistant Teacher
Post Permanent
Qualification (appointed) B. A.,B. Ed.
Subject History
#27
Name Masiur Rahaman
Designation Librarian
Post Permanent
Qualification (appointed) B. Lib.
Subject Library Science
#51
Name Trinayan Bar
Designation Clerk
Post Permanent
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable
#31
Name Niranjan Sarkar
Designation Group D
Post Permanent
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable
#32
Name Sanjoy Mandal
Designation Lab Attendant
Post Permanent
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable
#33
Name Faruk Hossain
Designation Lab Attendant
Post Permanent
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable
#35
Name Gobinda Paul
Designation Assistant Teacher
Post Part time
Qualification (appointed) M.A.
Subject Bengali
#36
Name Rabi Shankar Saha
Designation Assistant Teacher
Post Part time
Qualification (appointed) B.F.A.
Subject Fine Arts
#39
Name Debanjan Das
Designation Assistant Teacher
Post Part time
Qualification (appointed) B.A.(H) B.Ed.
Subject English
#40
Name Anirban Kundu
Designation Assistant Teacher
Post Part time
Qualification (appointed) B.Sc.
Subject Bio-Science
#44
Name Debanjan Paul
Designation Assistant Teacher
Post Part time
Qualification (appointed) M.A.
Subject Bengali
#42
Name Subhajit Kumar Das Gupta
Designation Assistant Teacher
Post Part time
Qualification (appointed) B.A.
Subject Physical Education
#46
Name Shyamal Mondal
Designation Group D
Post Part time
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable
#47
Name Yudhisthir Mondal
Designation Group D
Post Part time
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable
#48
Name Tapan Roy
Designation Group D
Post Part time
Qualification (appointed) Not Applicable
Subject Not Applicable